Vianočné darčeky

vianocne darceky pozicky

Radosť s trpkou príchuťou.....aj takto to môže dopadnúť, ak dobre nezvážime svoje rozhodnutie.

Práve v tomto čase, keď  Vianoce takpovediac klopú na dvere a my chceme  svojich blízkych potešiť nejakým darčekom, sype sa na nás  z každej strany jedna ponuka na spotrebný úver za druhou s čarovným slovíčkom „od“ a splátkové spoločnosti sa predháňajú v bonusoch v podobe úžasných splátok, ktoré si môžete odložiť  aj o niekoľko mesiacov.  

Nemyslím si však, že urobiť niekomu chvíľkovú radosť a pritom sa zadlžiť na niekoľko mesiacov a vo veľa prípadoch aj rokov, je ten správny smer.  Podľa štatistík NBS sa Slovensko  v poslednom období dostalo na popredné miesta v rebríčku  najviac zadlžených obyvateľov krajín v rámci Európy.   A tento trend stále pokračuje. Riešenie by určite bolo v lepšej finančnej gramotnosti, na ktorú by sa mal klásť dôraz  a to už od školských lavíc.  Deti by už od útleho veku mali vedieť a poznať hodnotu vecí a peňazí, ale ak už v detskom veku  sú vedené k tomu, že ak nemám na niečo dostatok peňazí, tak si jednoducho požičiam, zrejme budeme v súčasnom trende pokračovať aj naďalej. Pravdou je, že marketing  obchodných reťazcov je v dnešnej dobe neskutočne dobre prepracovaný, že nás dokáže presvedčiť o tom, aby sme si kúpili  aj veci, ktoré v podstate vôbec nepotrebujeme  alebo by sme sa bez nich ľahko zaobišli. Tu ma napadá myšlienka, ktorú niekto už raz vyslovil „ ale nekúp to, keď je to také výhodné „. 

Potešiť  blízkeho darčekom je pekné, aspoň vie, že Vám na ňom záleží, ale nemalo by sa to merať peňažnou hodnotou darčeka. Vianoce by predsa mali byť sviatkami rodinnej pohody a nie pretekom o najdrahší alebo najväčší darček, na ktorý si  k tomu všetkému ešte  aj musím požičať. Po chvíľkovej eufórii z radosti obdarovaného  nastupuje realita všedných dní a banky alebo splátkové spoločnosti sa  rýchlo prihlásia o slovo. Nasleduje kolotoč, z ktorého sa niekedy až zakrúti hlava pri myšlienke, že darček z minulých Vianoc ešte nie je splatený a už sú tu ďalšie. Preto, dobre zvážte každé svoje rozhodnutie,  či si požičiate alebo si radšej v priebehu roka budete pravidelne odkladať určitú čiastku na darčeky pre svojich blízkych. Následná radosť  z darčekov už  potom nebude mať  trpkú príchuť.

Autor: Dana Zajarošová, produktová manažérka Broker Consulting, a.s.